برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

سرور مجازی

راهکار انتخاب سرور مجازی

مقدمه

آیا با توجه به گسترش خدمات خود نیاز به استفاده از سرور مجازی دارید؟! حالا زمان ان فرا رسیده است تا با برخی از موارد اشنا شوید. انتخاب صحیح سرویس، کانفیگ سخت افزاری مناسب و کانفیگ نرم افزاری صحیح میتواند ضامن کیفت و پایداری خدمات شما باشد.

 

در این مقاله سعی شده است با برسی برخی از نکات مهم در انتخاب موارد ذکر شده در انتخاب سرور مجازی از به وجود امدن مشکلات در سرویس دهی جلوگیری به عمل اورده شود. برای برسی این نکات در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

سرور مجازی

در صورت نیاز به سرور، تهیه سخت افزار سرور اختصاصی، میزبانی سرور در دیتاسنتر، کانفیگ و راه اندازی ان نیاز به هزینه مالی بسیار بالایی خواهد داشت، از این رو برای داشتن یک سرور بهترین راهکار سرور مجازی میباشد. به همین دلیل سرویس دهندگان مرتبط، با تهیه و اماده سازی زیر ساخت، این سرویس را ارائه میدهند. برای ارائه سرور مجازی بصورت خلاصه یک سرور اختصاصی تهیه شده و بر روی ان یک مجازی ساز  (مانند VmWare,KVM یا دیگر سیستم های مجازی سازی) نصب شده و پس از مجازی سازی، سرور مجازی خدمت کاربران ارائه میشود.

ویکی کانفیگ

هر کدام از مجازی ساز ها ویژگی های خاص خود را داراست که سرور مجازی ارائه شده توسط سرویس دهندگان را از یکدیگر متمایز خواهد کرد. در صورت انتخاب اشتباه یک سرور مجازی با کیفیت پایین ممکن است برای شما مشکل ایجاد شود.

همانطور که گفته شد سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی است که بصورت مجازی شده به کاربران ارائه میشود از این رو ممکن است عدم انتخاب مناسب “سرویس دهنده”  شاهد افت محسوس در سرویس خود باشید. پیشنهاد میشود “سرویس دهنده” خود را با دقت فراوان انتخاب نمایید.

در انتخاب سرویس دهنده موارد زیر را مورد برسی قرار دهید:

 • نوع هارد استفاده شده در سرور و تکنولوژی Raid مورد استفاده تا در صورت سوختن هارد اطلاعات خود را از دست ندهید
 • نوع پردازنده
 • پورت متصل به سرور

البته ممکن است سرویس دهنده از ارائه اطلاعات در مورد سرور خود خودداری نمایید.

 

دلایل نیاز به تهیه سرور مجازی

سرور مجازی باید با یک دلیل منطقی برای زیر ساخت تهیه شود. ممکن است انتخاب سرور مجازی برای شما مناسب نباشد، موارد زیر میتواند برخی از دلایل تهیه سرور مجازی باشد.

 • مقدار منابع هاست مناسب وب سایت شما نبوده و وب سایت شما برای سرویس دهی پایدار به منابع بیشتری نیاز دارد.
 • کانفیگ سرویس هاست مناسب Web Service یا وب سایت شما نبوده و برای ارائه خدمات باید کانفیگ های خاصی بر روی سرور انجام شود.
 • نیاز به اعمال محدودیت های خاص بر روی سرور بوده و یا میزان دسترسی ارائه شده توسط هاست برای انجام فعالیت های شما مناسب نیست.
 • و …

در صورتی که سرویس دهنده هاست شما میتواند میزبان وب سایت یا سرویس های شما باشد میتوانید از تهیه سرور اختصاصی یا سرور مجازی اجتناب نمایید.

نگرانی های استفاده از سرور مجازی

تهیه سرور مجازی برای شروع سرویس دهی یا انتقال سرویس های فعلی، تنها شروع کار میباشد در ادامه راه با مواردی رو به رو خواهید شد که در صورت عدم اشنایی کافی با ان ممکن است خسارت جبران ناپذیری برای شما ایجاد شود. برخی از موارد قابل توجه برای تهیه سرور مجازی به شرح زیر است:

 • تهیه سرور مجازی نیاز به کانفیگ و راه اندازی دارد.
 • در صورت بروز مشکل در سرور رفع ان بر عهده شما میباشد.
 • سیاست های تهیه فایل پشتیبان باید توسط شما پیاده سازی شود (Data Lost از جمله مشکلات شایع کاربران این نوع سرویس میباشد)
 • سرور نیاز به مانیتورینگ دارد تا در صورت بروز مشکل سرویس دهی با اختلال مواجه نشود.
 • و …

پیشنهاد میشود قبل از تهیه سرور مجازی با افراد اشنا به این تخصص مشورت های لازم را داشته باشید.

انتخاب مناسب پلن سرور مجازی

باید توجه داشته باشید کانفیگ، انتقال اطلاعات و شروع سرویس دهی در سرور مجازی زمانبر بوده به همین دلیل باید برای انتخاب سرور مجازی باید برخی از نکات را در نظر داشته باشید تا با کمبود منابع و یا دیگر مشکلات شایع در این نوع سرویس مواجه نشوید.

 • فضای هارد مورد نیاز برای حداقل 6 ماه اینده را پیش بینی کنید. (گاها نوع هارد استفاده شده و تکنولوژی raid استفاده شده در سرور نیز مهم است)
 • بیشترین و کمترین میزان مصرف منابع مانند رم و پردازنده را مشخص نمایید
 • سرعت پورت مورد نیاز خود را پیش بینی کنید
 • شاخص رشد سرویس و افزایش کاربران را بر روی یک نمودار مشخص نمایید

باید توجه داشته باشید برای داشتن سرویس دهی بدون افت کیفیت و مناسب نیاز است تا با دقت تمامی موارد ذکر شده را برسی نمایید. عدم توجه به هرکدام از موارد ذکر شده میتواند باعث مشکلات پیچیده ای شود.

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده پیشنهاد میشود در صورت عدم تجربه کافی در این زمینه از کارشناسان با تجربه مشورت نمایید تا از برور اختلال در سرویس شما جلوگیری شود.