برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آموزش نصب و استفاده از FFmpeg در لینوکس

FFmpeg یک ابزار متن باز رایگان برای Encode, Decode و Transcode فایل های ویدئویی میباشد. این ابزار قدرتمند برای تبدیل فرمت فایل های ویدئویی بسیار کارامد بوده و بصورت حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد. FFmpeg میتواند تحت محیط Command-Line مورد استفاده قرار بگیرد.

 این ابزار کاربرد های متفاوتی دارد که میتوان به سایت های تبدیل انلاین فرمت ویدئویی، سرویس دهنده های پخش انلاین فیلم و ویدویی اشاره کرد. در این مقاله نصب این ایزار با استفاده از Package Manager و نصب از سورس و نحوه استفاده از ان با مثال اموزش داده خواهد شد.

آموزش نصب FFmpeg با استفاده از Package Manager

برای نصب این نرم افزار در CentOS/RHEL با استفاده از yum باید مخزن نرم افزاری EPEL را به ان اضافه نمایید. برای نصب ابتدا مخزن نرم افزاری ذکر شده را نصب و سپس اقدام به نصب FFmpeg نمایید:

نصب FFmpeg در Ubuntu/Debian ساده تر بوده و نیازی به عملیات دیگری ندارد و فقط کافیست دستور نصب را در محیط Command-Line وارد نمایید:

برای تایید نصب دستور ffmpeg و برای راهنمای استفاده از این ابزار دستور ffmpeg -h را در محیط Command-Line وارد نمایید.

 آموزش نصب FFmpeg از طریق Source

نصب از طریق Source کمی متفاوت بوده و نیاز به دقت بیشتری دارد. ابتدا باید نرم افزار های مورد نیاز را با استفاده از Package Manager نصب نمایید. راهنمای زیر روی CentOS/RHEL تست شده است. به همین دلیل این روش نصب فقط برای خانواده RHEL قرار میگیرد. برای شروع ابتدا مخزن نرم افزاری را اپدیت و سپس پکیج های مورد نیاز را نصب نمایید:

پس از نصب پیکیج های مورد نیاز باید قبل از نصب FFmpeg کتابخانه های مورد نیاز ان را نصب نمایید. برای نصب کتابخانه ها بصورت گام به گام مراحل زیر را انجام دهید.

توجه داشته باشید:

دستورات را خط به خط در محیط Command-Line وارد نمایید.

در صورتی که لینک دانلود برخی از فایل ها معتبر نبود نام فایل را در اینترنت جستجو کرده و یا وارد سایت ان کتابخانه شوید تا فایل مورد نظر را دانلود نمایید.

نصب XVID

نصب LibOgg

نصب Libvorbis

نصب Libtheora

نصب Aacenc

نصب Yasm

نصب Libvpx

نصب X264

تنظیم Libraries

کامپایل FFmpeg

پس از نصب موفقیت امیز کتابخانه های ذکر شده حالا میتوانید FFMpeg را کامپایل نمایید.

پس از نصب میتوانید با استفاده از دستور ffmpeg در محیط command-line از صحت نصب اطمینان حاصل کنید. پس وارد کردن دستور ffmpeg باید خروجی را بصورت زیر مشاهده نمایید:

راهنمای استفاده از نرم افزار FFmpeg

برای استفاده از این نرم افزار بهتر است راهنمای ان را مطالعه نمایید. اما برای نمونه چند دستور تبدیل برای شما ذکر میشود تا با فرم ان اشنایی پیدا کنید.

تبدیل avi به mp4

تبدیل kmv به mp4

همانطور که مشاهده میکنید ffmpeg این امکان را به شما میدهد تا تمامی مقادیر فایل های ویدئویی را بصورت دلخواه ویرایش نمایید.


لطفا سوالات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید.

منبع “ویکی کانفیگ”

موفق باشید.