برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آموزش نصب و استفاده از دستور Screen در لینوکس

Screen یک ابزار برای ایجاد محیط Shell مجازی در Shell جاری میباشد، به این صورت که شما میتوانید پس از اتصال به شل از طریق Putty چند screen ایجاد کرده و در هر screen عملیات مورد نظر خود را بصورت هم زمان شروع کنید، سپس محیط Screen را بسته و  حتی از Shell نیز خارج شده و پس از مدتی به شل متصل شده و مجددا Screen های ساخته شده را باز کرده و عملیات شروع شده در ان را برسی و ادامه دهید.

گاها نیاز است تا هنگام عملیات نصب و … ارتباط شما با شل قطع نشود. در نظر بگیرید در حال نصب WHM/Cpanel هستید، اگر در هنگان نصب اتصال اینترنت شما قطع شود نصب Cpanel نیز کامل نشده و ناقص می ماند. برای این مورد میتوانید با استفاده از دستور Screen مشکل را مرتفع نمایید.

نصب ابزار Screen

این ابزار بصورت پیشفرض در مخزن نرم افزاری اکثر توضیع های لینوکس موجود میباشد و به همین دلیل میتوان به سادگی با استفاده از Package Manager ان را نصب کرد. برای نصب این ابزار یکی از دستورات زیر که مربوط به توضیع لینوکس شما است را در محیط Command-Line وارد نمایید تا این ابزار نصب شود.

# yum install screen    [On RHEL/CentOS/Fedora]
# dnf install screen      [On Fedora]
# apt-get install screen [On Debian/Ubuntu/Mint]

برای مثال برای نصب ابزار Screen در لینوکس توضیع CentOS کافیست دستور yum install screen را در محیط Commad-Line وارد نمایید. پس از زدن این دستور این ابزار نصب خواهد شد.

آموزش استفاده از ابزار Screen

برای شروع کار با این ابزار کافیست دستور screen را در محیط Command-line وارد کرده و Enter را بزنید. پس از زدن این دستور یک Shell برای شما ایجاد خواهد شد. پس از ان میتوانید عملیات مورد نظر خود را شروع کنید. اگر تمایل داشته باشید میتوانید در میانه انجام عملیات در screen خارج شوید. برای خارج شدن از screen باید بصورت نرکیبی کلید های ctrl + a + d را همزمان بزنید. پس از زدن کلید های ذکر شده شما از screen جاری خارج میشوید.

همانطور که ذکر شد با فشردن کلید های CTRL + a + d از Screen خارج میشود. برای بازگشت به محیط screen کافیست دستور screen -r را در محیط Command-Line وارد نمایید.

اگر چند screen ایجاد کرده باشید پس از وارد کردن دستور screen -r وارد screen قبلی ساخته شده نخواهید شد بلکه تمامی اسکرین های ساخته شده نمایش داده میشود. ابتدا برای مشاهده تمامی Screen های ساخته شده دستور screen -ls را وارد نمایید سپس برای وارد شدن به screen مورد نظر دستور screen -r num را وارد نمایید. بجای num باید شماره screen مورد نظر را وارد نمایید.

 در صورتی که میخواهید یک screen با Terminate کنید ابتدا وارد screen مورد نظر شده سپس کلید CTRL + a را زده و پس از ان کلید k را بزنید. پس از این عمل یک تایید از شما خواسته شده و زمانی که کلید y را بزنید screen مورد نظر terminate میشود.

در این مقاله دستور screen ّصورت کاربردی اموزش داده شده است. هرچند این دستور قابلیت های دیگری مانند قرار دادن پسوورد برای هر اسکرین و… را داراست که میتوانید برای اموزش های بیشتر Manual این دستور را با استفاده از دستور man screen مطالعه نمایید.


موفق و پیروز باشید.

منبع “ویکی کانفیگ”