برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دستورات پرکاربرد در لینوکس برای مدیر سرور

مقدمه

دانش مدیریت و کانفیگ سرور برای یک ادمین حیاتی است. اگر دانش فنی لازم را داشته باشید میتوانید در زمان بحرانی بهترین تصمیم گیری را داشته باشید. در این مقاله دستورات لینوکسی که بصورت مداوم مورد استفاده قرار میگیرد معرفی خواهد شد، هرچند دستورات بطور کامل آموزش داده نمیشود اما اشنایی و بخاطر سپردن این دستورات میتواند برای کاربران و مدیران سرور های لینوکسی مفید باشد.

کانفیگ سرور

اگر میخواهید سرور لینوکسی را مدیریت کنید دست بکار شده و با استفاده از یک SSH Client مانند putty به لینوکس خود متصل شوید و دستورات اموزش داده را تمرین کنید. برای دانستن اطلاعات بیشتر در مورد دستورات ذکر شده در این مقاله میتوانید راهنمای ان را مطالعه نمایید. برای مشاهده راهنما دستور man را در محیط command-line وارد کرده و دستور مورد نظر را به عنوان پارامتر در جلوی ان بنویسید. به عنوان مثال برای مشاهده راهنمای دستور rm باید دستور را بصورت زیر وارد نمایید:

دستور Uptime

این دستور مدت زمان UP بودن سرور را به همراه تعداد کاربران متصل و میانگین لود سرور را نمایش میدهد. این دستور میتواند برای برسی پایداری سرویس مورد استفاده قرار گیرد.

دستور W

این دستور کاربرانی که هم اکنون در لینوکس لاگین کرده اند را به همراه اطلاعاتی مانند: Login name, tty name, remote host, login time, idle time, JCPU و PCPU را نمایش میدهد. به همراه تمامی اطلاعات گفته شده این دستور Uptime سرور را نیز نمایش میدهد.

دستور Users

این دستور نام یوزر های لاگین شده در لینوکس را نمایش میدهد. این دستور بدون پارامتر میباشد.

دستور Whoami

این دستور نام یوزری جاری که با ان لاگین کرده اید را نمایش میدهد. اگر با root لاگین کرده باشید این دستور root را نمایش میدهد.

دستور Ls

این دستور فایل ها و دایرکتوری های موجود در مسیر جاری و یا دایرکتوری مورد نظر را نماییش میدهد. اگر ls را بدون پارامتر وارد نمایید فایل ها و دایرکتوری ها بصورت ساده نمایش داده میشود، با استفاده از پارامتر l- اطلاعات اضافه نمایل داده شده و نام فایل و دایرکتوری ها لیست میشود.

دستور Crontab

با استفاده از پارامتر i- کار های زمانبندی شده مربوط به یوزر جاری لیست شده و نمایش داده میشود.

دستور Less

با استفاده از این دستور میتوانید فایل های متنی و خروجی دستورات را بصورت ساده مشاهده کنید. با استفاده از کلید های جهت میتوانید صفحه را به سمت بالا و یا پایین حرکت دهید. برای بستن صفحه کلید q را بزنید.

دستور CP

برای کپی کردن فایل و فولدر میتوانید از این دستور استفاده نمایید. دستور زیر فایل dmesg را از پوشه var/log/ به دایرکتوری home/ کپی میکند:

دستور MV

برای انتقال و یا تغییر نام میتوانید از دستور mv استفاده نمایید. به طور مثال برای انتقال فایل dmesg از var/log به دایرکتوری home/ میتوانید از دستور زیر استفاده نمایید:

برای تغییر نام یک فایل یا دایرکتوری میتوانید از فرم زیر استفاده نمایید(توجه نمایید فایل در دایرکتوری جاری قرار دارد در غیر این صورت باید ادرس فایل بصورت کامل وارد شود):

دستور Cat

از این دستور میتوان برای نمایش فایل متنی استفاده کرد.

دستور CD

برای جا به جایی در بین دایرکتوری ها میتوانید از دستور cd استفاده نمایید. برای مثال برای رفتن به دایرکتوری home/ از دستور زیر استفاده میکنیم:

دستور PWD

دایرکتوری جاری که شما در ان قرار دارید را نمایش میدهد.

دستور VI

با استفاده از این دستور میتوانید فایل های متنی را ایجاد و ویرایش نمایید. برای ویرایش فایل متنی میتوانید از دستور زیر استفاده نمایید:

دستور Service

از این دستور برای مدیریت سرویس های نصب شده روی لینوکس استفاده میشود. سرویس هایی مانند mysql, http,iptables و … میتواند با استفاده از این دستور کنترل شود. به عنوان مثال برای restart کردن سرویس iptables میتوانید از دستور زیر استفاده نمایید:

دستور Free

این دستور میزان مصرف رم و را نمایش میدهد. برای نمایش اطلاعات به صورتی که خروجی قابل فهم تر باشد از پارامتر m- استفاده نمایید:

دستور Top

top یکی از دستورات پرکاربرد و مفید برای مدیر سرور میباشد. با استفاده از این دستور میتوانید میزان مصرف رم و CPU را در لحظه برسی نمایید. این ابزار میزان Load Average زا نیز نمایش میدهد.

دستور Tar

از این دستور برای فشرده سازی فایل ها و پوشه ها استفاده میشود. برای فشرده سازی یک پوشه از دستور زیر استفاده نمایید:

برای خارج سازی از حالت فشرده نیز میتوانید از دستور زیر استفاده نمایید:

دستور Find

برای جستجوی فایل و فولدر و حتی متن میتوانید از این دستور استفاده نمایید. برای مثال میخواهیم فایل Dmesg را در پوشه var/ جستجو نمایید:

دستور PS

با استفاده از این دستور میتوانید تمامی پردازش های در حال اجرا را مشاهده نمایید. برای نمایش همه پردازش ها میتوانید از پارامتر ترکیبی aux- استفاده نمایید:

دستور Kill

با استفاده از دستور kill میتوانید برنامه و یا سرویس های در حال اجرا را متوقف سازید. برای این منظور ابتدا PID سرویس مورد نظر را با استفاده از فرمان Ps پیدا کرده و مانند مثال زیر سرویس مورد نظر را متوقف سازید:

دستور rm

با استفاده از دستور rm میتوانید فایل یا پوشه مورد نظر را حذف نمایید.

دستور mkdir

با استفاده از این دستور میتوانید یک پوشه ایجاد نمایید.

دستور df

با استفاده از این دستور میتوانید فضای هارد سرور را برسی نمایید. با استفاده از پارامتر h- فهم نتیجه دستور راحت تر خواهد بود.


دستورات گفته شده در این مقاله بسیار پرکاربرد بوده و پیشنهاد میشود راهنمای این دستورات بخوبی مطالعه شود.

موفق و پیروز باشید.

منبع “ویکی کانفیگ”