برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آموزش نصب و استفاده از ابزار BMon در لینوکس

Bmon یک ابزار مانیتور پهنای باند شبکه، برای سیستم های پایه Unix است که با ذخیره امار و وضعیت شبکه و نمایش ان بصورت کاربر پسند امکان برسی وضعیت و Debbug شبکه را برای کاربر فراهم می اورد. این ابزار قابل اعتماد بوده و بصورت Real Time وضعیت شبکه و ترافیک در لحظه را نمایش میدهد. این ابزار قابلیت خواندن Input و ارائه Output را برای استفاده از ویژگی های این برنامه در برنامه نویسی و Scripting فراهم کرده است.

استفاده از این ابزار میتواند برای برسی لود سرور و مشاهده مشکلات سرور در زمان اوج مصرف و ساعات پر فشار مفید باشد. نمایش میزان Incoming و Outgoing ترافیک در لحظه برای برسی این موارد بسیار کاربردی میباشد. در ادامه این مقاله با نحوه نصب این ابزار و دیگر امکانات ان اشنا خواهید شد. در ابتدا این ابزار را روی سرور مجازی نصب نمایید سپس ان را روی سرور های عملیاتی خود نصب نمایید.

آموزش نصب ابزار مانیتور ترافیک شبکه Bmon روی لینوکس

Bmon تقریبا در مخزن نرم افزاری اکثر توضیع های لینوکس بصورت پیشفرض موجود میباشد که میتواند با استفاده از package manager به راحتی نصب شود اما ممکن است نسخه موجود در مخزن نرم افزاری قدیمی تر از اخرین نسخه این ابزار باشد. در صورت موجود بودن این ابزار در مخزن نرم افزاری با توجه به توضیع لینوکس میتوانید برای نصب از یکی از دستورات زیر استفاده نمایید:

$ sudo yum install bmon      [On RHEL/CentOS/Fedora]
$ sudo dnf install bmon      [On Fedora 22+]
$ sudo apt-get install bmon  [On Debian/Ubuntu/Mint]

در صورتی که package این ابزار در مخزن نرم افزاری وجود نداشت میتوانید بصورت دستی rpm ان را دانلود و Bmon را نصب نمایید.

نصب بر روی توضیع های CentOS, RHEL و Fedora

نصب بر روی توضیع های Debian, Ubuntu و Mint

نحوه استفاده از ابزار Bmon

برای استفاده از این ابزار کافیست دستور bmon را در خط فرمان وارد نمایید. پس از وارد کردن دستور و زدن کلید enter وارد محیط این ابزار خواهید شد.

 پس از وارد شدن به محیط برنامه در بالای Screen دو مقدار TX و RX مشاهده میشود که ممکن است مقدار ان در لحظه تغییر کند.

  • TX = به میزان ارسال اطلاعات در ثانیه گفته میشود.
  • RX = به میزان دریافت اطلاعات در ثانیه گفته میشود.

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر گرافیکی در ارتباط با مصرف ترافیک و پهنای باند کلید d را بزنید.

با زدن کلید shift + 2 میتوانید صفحه راهنمای مربوط به این ابزار را مشاهده نمایید. در این راهنما میتوانید برخی از امکانات این ابزار را مشاهده نمایید.

برای مانیتور ترافیک بر روی یک کارت شبکه مشخص از فلگ p استفاده میشود.برای مثال زمانی که میخواهیم ترافیک کارت شبکه enpls0 برسی کنیم باید از دستور زیر استفاده نماییم:

 

اگر مایل هستید از Bit per second بجای Byte per second در نمایش ترافیک استفاده شود باید از فلگ b- استفاده نمایید. برای تغییر زمان تازه سازی نمودار نیز میتوانید از فلگ r- استفاده نمایید. برای مثال دستور زیر نمودار ترافیک کارت شبکه enpls0 را با مقدار بیت در ثانیه نمایش داده و نمودار را هر 5 ثانیه تازه سازی میکند:

برای کسب اطلاعات بیشتر و اشنایی کاملتر با این ابزار میتوانید Manual مربوط به Bmon را مطالعه نمایید.


موفق و پیروز باشید.

منبع “ویکی کانفیگ”