برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دلایل بروز خطای Internal Server Error یا ارور 500 و نحوی رفع مشکل

اگر وب مستر و یا مدیر سرور هستید پس دریافت این ارور شاید گاها شما را عصبی و نگران کند. هرچند اگر به مفاهیم خود مسلط باشید گاها پس از دیدن این ارور یک نفس راحت میکشید چون این ارور قابل برطرف شدن بوده و اگر دلیل ان را بدانید سریع تر از موارد دیگر قابل حل خواهد بود. بطور عمومی ارور Internal Server Error به این معناست که اشتباهی در برسی و پاسخ به درخواست صورت گرفته که وب سرور قادر به شناسایی و ارائه راه حل برای ان نیست.

wikiconfig-internal server errorاین ارور در وب سرور ها و حتی برخی از CMS ها ممکن است به شکل های متفاوتی دیده شود. معمولا این ارور بیشتر در وب سرور اپاچی دیده میشود اما در وب سرور های لینوکسی میتوان دلایل مشابه را دنبال نمود هرچند در IIS کمی متفاوت خواهد بود. در پست قبلی خطاهای معمول اپاچی برسی شد.

ممکن است شما این ارور را به شکل های زیر مشاهده نمایید:

 • “500 Internal Server Error”
 • “HTTP 500 – Internal Server Error”
 • “Temporary Error (500)”
 • “Internal Server Error”
 • “HTTP 500 Internal Error”
 •  “500 Error”
 •  “HTTP Error 500”
 • “500. That’s an error”

دلایل جامع در دریافت ارور در وب سرور های لینوکسی و IIS

 1. ممکن است از دستورات اشتباه در فایل htaccess استفاده شده باشد.
 2. زمانی که سطح دسترسی های فایل و فولدر نادرست باشد. سطح دسترسی استاندارد برای فایل 644 و برای پوشه 755 است.
 3. محدودیت در منابع و متغییر هایی مانند PHP memory limit و یا تعداد connection های بالا ممکن است عامل بروز این ارور باشد.
 4. استفاده از ورژن PHP اشتباه ممکن است منجر به بروز این ارور شود.
 5. یکی از دلایل شایع دریافت ارور در IIS اشتباه در تنظیمات فایل web.config میباشد.

مراحل عیب یابی و رفع Internal Server Error

در مرحله اول بهتر است ارور لاگ وب سرور را برسی نمایید معمولا دلایل بروز این ارور زمانی که وب سایت فراخوانی میشود در لاگ ارور نویشته میشود. سپس فایل htaccess را تغییر نام دهید اگر مشکل رفع نشد Permission فایل ها و فولدر های لینوکسی خود را برسی نمایید. همانطور که در بالا گفته شد دسترسی استاندارد برای فایل ها 644 و برای پوشه ها 755 است و اگر بطور مثال دسترسی فایلی را 666 قرار دهید ممکن است این ارور را مشاهده نمایید(این ارور به دلیل نصب نرم افزار های امنیتی نظیر ممکن است مشاهده شود در حالت عادی). اگر مطمئن شدید که همه چیز درست است انگاه میزان استفاده از رم و دیگر متغییر های کنترل منابع در php.ini را افزایش دهید. اگر باز هم مشکل وجود داشت ورژن های PHP مورد نیاز CMS و یا اسکریپت خود را نصب نمایید. در IIS هم معمولا این مشکل مربوط به فایل web.config میباشد که اگر سایت خود را از طریق مرورگر در خود سرور کامپایل نمایید علت بروز خطا را میتوانید مشاهده نمایید.


در صورتی که را راه حل های زیر موفق به حل مشکل نشدید میتوانید از طریق کامنت و یا تلگرام با ما در ارتباط باشید.

منبع “WikiConfig”