برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آموزش نصب nginx در CentOs 7

درباره Nginx

nginx یک وب سرور با کارایی بالاست که ممکن است در برخی شرایط استفاده از ان ضروری باشد. این وب سرور از اپاچی سبک تر بوده البته استفاده از این دو وابسته به شرابط و نیاز های ماست. در این اموزش طریقه نصب nginx در لینوکس CentOS نسخه 7 را خواهید آموخت.

wikiconfig-nginx

 پیشنیاز ها

جهت نصب میتوانید یک سرور مجازی یا اختصاصی با سیستم عامل centos 7 تهیه نمایید. اگر هدف شما اموزشی باشد میتوانید روی vmware نیز یک VM ایجاد کرده و CentOs 7 را روی ان نصب نمایید. سرور و یا vm شما باید به اینترنت نیز دسترسی داشته باشد. انجام مراحل این اموزش نیاز به دسترسی و مجوز کاربر root را دارد.

مرحله اول – اضافه کردن Repository برای Nginx

برای اینکه EPEL repository را به Centos 7 اضافه نمایید کافیست در ssh دستور زیر را بزنید:

 مرحله دوم – نصب Nginx

پس از اینکه EPEL Repo فعال شد برای نصب کافیست دستور زیر را وارد نمایید:

مرحله سوم – شروع به کار Nginx

پس از اینکه نصب به درستی و کامل صورت گرفت باید سرویس nginx را start نمایید تا این وب سرور شروع به سرویس دهی نمایید. برای این کار دستور زیر را در ssh وارد نمایید:

اگر در سرور شما firewalld نصب و فعال میباشد برای اینکه ترافیک های HTTP و HTTPS اجازه داشته باشد باید با دستورات زیر پروتکل های مورد نظر را به public zone فایروال اضافه نمایید(در ssh وارد نمایید):

پس از اینکه مراحل بالا را انجام دادید برای برسی درستی نصب میتوانید IP سرور خود را در مرورگر وارد نمایید. اگر مشکلی وجود نداشته باشد صفحه Wellcome این وب سرور را مشاهده خواهید کرد.

بجای server_domain_name_or_ip ای پی سرور خود را وارد نمایید. اگر این مراحل را روی vm لوکال خود انجام داده اید کافیست IP لوکال را وارد نمایید. پس از ان صفحه زیر قابل مشاهده میباشد:

nginx_default_wikiconfigاگر تصویر بالا را مشاهده کرده اید یعنی nginx به درستی نصب شده است. اگر تمایل دارید در زمان boot شدن یا اغاز به کار سیستم عامل این سرویس نیز start شود دستور زیر را در ssh وارد نمایید:

(در صورتی که IP سرور خود را نمیدانید با دصتور ifconfig و یا ip addr میتوانید IP خود را مشاهده نمایید)

آدرس پیشفرض فایل های تنضیمات و پوشه روت Nginx

اگر بخواهید در سرور شروع به سرویس دهی نمایید نیاز خواهید داشت تا ادرس فایل های config و ادرس ریشه پوشه ای که باید فایل های شما در ان اپلود شود را بدانید.

ادرس پیشفرض ریشه هاست

ادرس پیشفرض این وب سرور : usr/share/nginx/html میباشد. فایل هایی که در این شاخه اپلود شود توسط وب سرور به کاربر ارائه خواهد شد. این ادرس در بلوک تنظیمات سرور nginx مشخص شده و قابل تغییر میباشد. فایل تنظیمات بلاک وب سرور از ادرس : etc/nginx/conf.d/default.conf قابل دسترس میباشد.

تنظیمات بلوک سرور

تنظیمات بلوک ها به نوعی مانند Virtual Hosts در آپاچی میباشد که میتوانید در آدرس : etc/nginx/conf.d اضافه شود. این تنظیمات میتواند برای هر سایت جداگانه باشد و برای هر سایت یک فایل تنظیمات خواهید داشت. رمانی که nginx شروع به کار میکند تمامی تنظیمات موجود در ان در وب سرور لود خواهد شد.

فایل تنظیم سراسری Nginx

فایل اصلی تنظیم nginx در ادرس : etc/nginx/nginx.conf قرار دارد. در این فایل میتوانید تنظیمات کلی nginx مانند تعداد worker proccess  یا تنظیمات سرعت دانلود و … را اعمال نمایید.

nginx-wikiconfig

در اینده نحوه اضافه کردن سایت و بلوک(اضافه  کردن سایت) و بهینه سازی و امن سازی این وب سرور آموزش داده خواهد شد.

منبع “WikiConfig

موفق باشید.