برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

Real-time Black Lists یا RBL چیست؟

RBLمقدمه

Realtime black lists یا RBL سایت هایی هستند که وضعیت IP یا دامنه هایی که ممکن است از ان اسپم ارسال شود را مشخص میکنند. هدف این سرویس ها مشخص کردن مبدا ارسال کننده های اسپم است تا ادمین های شبکه و سرویس های ایمیل، سرور های خود را از دریافت ایمیل های اسپم محافظت نمایید. تعداد زیادی RBL وجود دارند که اکثر انها این سرویس را بطور رایگان در اختیار شما قرار میدهند.

چرا دانستن وضعیت IP یا دامنه در RBL مهم است ؟

rbl

زمانی که IP شما در لیست RBL باشد شانس رسیدن ایمیل شما به مقصد بسیار کم است. هرچند ممکن است بعضی مواقع ایمیل شما در Inbox  و یا SpamBox دریافت شود. بسیاری از Anti-spam ها ای پی ارسال کننده ایمیل را در لیست RBL ها برسی و در صورت وجود IP در ان لیست حتی اجاره دریافت ایمیل را به سرویس ایمیل نخواهند داد.

چگونه دامنه و یا IP شما در لیست RBL ها وارد میشود؟

man-sitting

قرار گرفتن IP در RBL میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد. ویروس ها، spyware، trojan، و در کل بد افزار ها در ایمیل و یا روی سیستم کاری میتواند یکی از دلایل مسدود شدن IP شما یاشد. اگر توسط شرکت یا سازمان شما bulk ایمیل (ایمیل انبوه) ارسال شود ممکن است ایمیل های شما توسط کاربران spam گزارش شده احتمال black list شدن IP شما افزایش یابد. بعضی از سرویس دهندگان RBL با ISP ها کار میکنند به این صورت که بصورت اتوماتیک ترافیک مربوط به ایمیل برسی شده و ارسال ایمیل های انبوه و یا … شناسایی و IP ارسال کننده بصورت اتوماتیک در لیست سیاه RBL ها قرار خواهد گرفت.

چگونه IP خود را از لیست سیاه RBL ها آزاد سازیم؟

nospam256x256

در ابتدا باید IP خود را توسط یک سایت مرجع که RBL ها را برسی میکند اسکن نمایید. اگر IP شما توسط یکی از سرویس دهنده گان RBL بلاک شده باشد میتوانید وارد سایت سرویس دهنده RBL مورد نظر شده و از منوی سایت ان گزینه DeList را انتخاب نمایید. این عبارت ممکن است در سایت RBL های مختلف کمی متفاوت باشد. سپس باید علت برسی خود از انسداد را ذکر نمایید، متن ارائه شده باید انگلیسی باشد. متن شما میتوانید مربوط به ارسال اسپم توسط یک کاربر و یا یک ویروس باشد که در سطر اخر باید ذکر نمایید که مشکل را برسی و رفع نموده ایید.

معرفی یک برسی کننده RBL’s

یکی از معروف ترین سایت های برسی RBL ها MxToolBox میباشد که بصورت تخصصی روی ایمیل فعالیت میکند. از منوی بالای سایت گزینه Blacklists را انتخاب کرده سپس IP سرور خود را وارد نمایید. پس از چند ثانیه این سایت تعداد زیادی از RBL ها را جهت برسی IP شما چک میکند.

mxtoolbox

در برسی RBL در تصویر بالا IP مورد نظر ما در 2 RBL قرار گرفته است که با زدن روی Detail میتوانیم وارد صفحه توضیحات و لینک مربوط به RBL مورد نظر شویم.

موفق و پیروز باشید.